Flower Boy Next Door | Şehirli Rapunzel – Kore Dizisi

Yine bir Kore dizisi daha : ). İngilizce olarak Flower The Boy Next Door olarak isimlendirilen bu dizi Türkçe’de “Şehirli Rapunzel” olarak isimlendirenler de olmuş. Benim “You’ve Fallen For Me” isimli diziden gördüğüm Park Shin Hye’nin başrolünde olduğu bu dizi 2013 yılının başlarında yayına girmiş. İzlediğim diğer Kore dizilerinde olduğu gibi 16 bölümde dizi tamamlanıyor – gerçekten kısa olması güzel bir şey.

Dizide 3 yıldır yaşamını bir evde sürdüren Go Dok Mi ismindeki karakterinin geçmişinde yaşadıklarını saklaması, içe kapanık bir hayat sürmesi ve bu böyle devam ederken hayatında dönüm noktası oluşturacak bir kişiyle tanışmasını ele alıyor. Beni bu diziye çekense Go Dok Mi’nin ilk bölümlerdeki halleri, 3 yıldır sadece evin içinde yaşayan bu asosyal kızımızın davranışları beni baya güldürdü : ). Yatakta uyumayıp uyku tulumu içinde yerde uyuması ve uyanırken ki yüz ifadesi, davranışları vs ilgimi çekti. Yaşadığı binanın tam karşısında bir bina daha var ve iki bina arasındaki mesafe oldukça kısa olduğu için insanlar birbirlerini görebiliyor. Bu asosyal kızımızdan hiç beklemeyeceğimiz bir davranışla, karşı binada tam karşısındaki daireyi meğer zaman zaman izliyormuş. Anlayacağınız ilk başta sevgisini hiç duyurmamış, geçmişinde sorunları olan, kendini bir daireye kilitlemiş, asosyal, çekingen davranan bir karakter var. Normalde bu tarz karakterler ilgi görmez, gerçek hayatta da. Ancak senaristin bakış açısıyla işlerin değiştiğini diziyi izlerseniz görebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra hayalleri olan ve aslında içten içe hayatında bir şeylerin değişmesini bekleyen bir karakter, Go Dok Mi.

İşte bir fotoğraf 🙂go dok mi _ flower the boys next door

Jin Rak adında yan bir komşusu var ki, Go Dok Mi’yi gördüğünden beri ilgisi var. Bir de yurt dışından gelen Enrique adında hayat dolu bir karakter daha var. Dizi bu üç karakter üzerine oturtulmuş.

Her neyse dizinin tamamını anlatmayacağım. Dizinin son bölümlerine doğru şöyle güzel bir söz yakaladım, bu burada dursun:

“Birilerini anlamaya çalıştığında asla anlayamayacağın şeyler vardır…”

Dizinin finali hoştu, çocuksu yanı da vardı. Bundan sonra söyleyeceğim birkaç cümle spoiler olabilir. Dizinin finali üzerine birkaç şey söyleyeceğim çünkü. Yıllardır bir insanın yalnız yaşaması, asosyal olması, bir anlamda hayattan kopuk bir şekilde yaşamına devam etmesi, geçmişi içinde kaybolması oldukça yorucudur. Bu hikayede ise Jin Rak’ın tam üç yıl boyunca Go Dok Mi’yi sevmesine rağmen hiç onunla iletişim kurmaması, onu kendi dünyasına bırakması ve böyle yaparak onu koruduğunu iddia etmesi bir anlamda sevmekten kaçması anlamına da gelmiyor mu? Yalnız bir insanı yalnızlığına bırakmak, acı çekeni geçmişiyle yüz yüze bırakmak seven insanların yapacağı şey değil. Sevmek, sevdiğinin yanında olmayı gerektirir, kusurlarıyla da olsa sevmek böyledir. Jin Rak’ın bunca yıl sevdiğini beklemesi belki de yaptığı diğer şeyler bu nedenle önemli olmuyor. Zamanımızı dizi izleyerek harcarken yalnızlık ve insanlar üzerine çeşitli sorular aklına gelmiyor değil işte okuyucu.

Flower The Boy Next Door, öyle dillere destan bir yapım değil ama uzak doğu kültürüne aşina iseniz pek ala ilgiyle izleyebilirsiniz. Görüşmek üzere

Gökhan Atmaca, twitter.com/kuarkatmaca
Facebook’ta Güneydeki Kore – S. Korea sayfasında Güney Kore ile ilgili paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Share

You may also like...

2 Responses

  1. sumeyra says:

    Izledigim birkac Kore dizisinden biriydi ama unutulmazlar arasinda. Bence fazlasiyla iyi bir yapim. Koreliler asosyallik uzerine ansiklopedi yazacak bilgiye sahipler. Bu dizinin uzun zaman dusunduren replikleri ve fazlasiyla insanin yuregine dokunan sahneleri var. Kore dizileri camiasindan yolu gecenler es gecmemeli bence 🙂

  1. January 17, 2015

    […] da söylemeliyim Heart Strings, Flower Boys Next Door, The Heirs ve Hücre 7 Mucizesi yapımlardaki sempatik oyunculuğu ile tanıdığımız Park Shin […]

Leave a Reply