Konumuz Bilim Olunca… / TRT Radyo 1

Çoğumuz radyo dinlemiştir, bir şiir programı, bir şarkı programı, bir sohbet programı… Ben de özellikle çocukluğunu radyo programlarını dinleyerek geçirenlerdenim ve o zamanlar programı sunan spikerlerin, şair, sanatçı gibi konukların misafir edildiği stüdyoyu çocukça bir hevesle hep merak etmişimdir; mikrofon, kulaklık, kumanda masası vesaire. 20 Eylül 2012 tarihli bir Perşembe gününde bilim üzerine yayın yapan çok az sayıdaki radyo programlarından biri olan “Ve Ateş Bulundu” isimli radyo programına ücretsiz yayınladığımız dergimiz “NetBilim” hakkında bir şeyler söylemek ve nanoteknoloji hakkındaki bilgilerimi paylaşmak üzere katıldım. Bu güzide radyo programımızın yapımcısı değerli insan, sayın Gülname Gümüş Hanım’dan gelen davet beni öyle heyecanlandırdı ki kelimelerle ifade etmem pek kolay değil. Bir kere böyle bir şeye alışkın değilim, yazdığım gibi düşüncelerimi hitap edebilen birisi değilim. Yapabilir miyim mi düşünceleri arasında yıllardır yanında çalıştığım danışmanım sayın hocam Doç. Dr. Sefer Bora Lişesivdin’i arayıp görüşlerini sordum. Yönlendirmeleriyle programa hazırlık yaptım ve işte iki gün gibi kısa bir sürede çocukluk hayallerimden biri daha gerçekleşti. İnanılmaz bir duyguydu, TRT İstanbul Radyosu gibi yılların eskitemediği bir yerde, kültürün, tarihin izlerini her yerinde taşıyan ve bunu size hissettiren bir yerde yaptıkları çalışmaları ile insanlara gerçekten fayda sağlamayı amaçlayan güzel insanlarla bu duyguyu, bu heyecanı paylaşabilmek de gerçekten güzeldi. Değerli program yapımcımız Gülname Gümüş Hanım’a, programı sunan spiker Ömer Faruk Zora Bey ve programın sizlere ulaşması için teknik masada görev yapan Ali Genç Bey’e teşekkürlerimi bir kez daha buradan iletiyorum. Program öncesindeki heyecanım üst düzeydeydi ve onların tecrübeleri sayesinde ortaya güzel bir program koyduğumuza inanıyorum.

Ben, Gülname Hanım ve Ömer Faruk Bey, TRT İstanbul Radyosu'nda

Perşembe günü gerçekleşen “Ve Ateş Bulundu” radyo programında dergimizin çalışmalarına değindikten sonra nanoteknolojiyi olabildiğince sade anlatmaya çalıştık, tabii bir taraftan benim ilk kez böyle bir şeyi yapıyor olmamın getirdiği dezavantaj da vardı. Bir de “konumuz bilim olunca” süre de yetmiyor hiçbir şekilde. Daha neler anlatılacaktı, hazırladığım notlara bir bakınca : ) Programın kayıt dosyasını ileride paylaşabilirim, yine topluluğumuzun sosyal medya sayfalarından haberdar olabilirsiniz.

Böylesine güzel bir günde bana desteklerini ileten ve radyo programını dinleyen herkese de teşekkür ederim : ) Bütün mesajlar sıcaktı, samimiydi.

Ali Bey ve ben, TRT İstanbul Radyosu'nda

Yazıyı tamamlarken, “Ve Ateş Bulundu” radyo programı her hafta Perşembe günü 17:05-17:35 saatleri arasında yayınına devam ediyor olacak. Hatta duyduğum kadarıyla programın gelecek yıl devam etmesi konusunda da onay alınmış. Ülkemizde bilimin yaygınlaşmasında ve halka ulaşmasında gerçekten güzel emekler harcanıyor ve bunlardan en güzellerinden biri de Gülname Hanım’ın yapımcılığını üstlendiği bu program bence. Yeni konuklar, yeni konular ile çok daha fazla bilgiyi o konu hakkında tecrübelere sahip doğru insanlardan edinebilirsiniz.

Gökhan Atmaca – http://twitter.com/kuarkatmaca

Share

You may also like...

Leave a Reply