Çengelköy’de Sıcak Çikolata ve İstanbul Keyfi

Geçtiğimiz hafta içinde İstanbul’a gitme fırsatım olmuştu ve dostlarımla Çengelköy’de biraz olsun zaman geçirebildim. İlk defa Çengelköy semtini görmüştüm ve ilk defa Çınaraltı’nda çay içebildim. Nereye gideceğini bilmeyen ben kendimi küçük bir mekanın içinde buldum ama nasıl bir tatla karşılaşacağımı bilmeden… Turkuaz rengindeki bardaklarından ziyade bu mekanın iç dekoru gerçekten hoş, birkaç asır öncesinde yaşadığınızı hissettiriyor adeta ve İncesaz ezgileriyle beraber yudumladığınız sıcak çikolata harika bir tada sahip – kesinlikle tatmalısınız. Üstelik dostlarınızla olan muhabbetle sıcak bir ortam oluşuyor. Hakikaten İstanbul keyfini bu mekanda tam anlamıyla yaşayabiliyorsunuz. Mekanın adı: Çikolata-Kahve İstanbul diye geçiyor. Çengelköy’de havuzbaşı durağından indikten sonra Villa Bosphorus’a çıkan sokakta bu küçük ve şirin mekanı bulabilirsiniz. İnternette şöyle bir fotoğrafını buldum, diğer mekanlardan kesinlikle ayırt edilebiliyor.

çengelköysıcakçikolata

Dostlarım tavsiye etti, ben de İstanbul’a, Çengelköy’e yolu düşenlerin uğramasını tavsiye ediyorum (Nasıl gidilir? -harita). Sıcak çikolatası kadar Türk kahvesinin de iyi olduğunu öğrendim ama artık bir daha ki sefere diyerek tatmamıştım.

Bu mekanda çay yok ama hemen birkaç sokak ötesinde Çınaraltı Çay Bahçesi var. Burası şimdi web sitesinden gördüm, Süper Baba isimli o 90’lı yılların unutulmayan güzel dizisine de mekan olmuş bir yer. Çay içmek için İstanbul Boğazı’nın hemen yanı başında belki de en ideal yerlerden biri. Hatta akşamları Boğaziçi köprüsünün ışıklarının boğazın sularına yansımasıyla oluşan manzara izlemeye de değer.

Güzel bir İstanbul akşamı geçirdim, yeni birkaç mekan öğrendim, sıcak çikolatanın belki de en leziz tadını tattım ama dostlarla olan muhabbet apayrı bir yerde… Dostlarıma bu yazı ile beraber tekrar teşekkür ediyorum

Gökhan Atmaca, twitter.com/kuarkatmaca

Share

You may also like...

Leave a Reply