Daegu Sincheon ve Geumho Nehri ile ARC – 45 km Bisiklet Turu

Durup biraz dinlendiğim bu yerde uzun süre kimse gelmiyordu. Bir süredir yalnız sürünce, karşımda da birilerini görünce fotoğrafladım.

Güney Kore’de yaşıyorsanız, bisiklet kullanımının ve aslında sporun oldukça yaygın olduğunu görürsunuz. Örneğin, bugün gerçekleştirdiğim bisiklet turunda bisiklet yolu üzerindeki tesisler bu konuda iyi bir fikir verebilir. Nehir kenarındaki bu bisiklet yolu üzerinde çok sayıda beyzbol sahası, tenis kortu, golf sahası, basketbol, voleybol ve futbol sahaları vardı. Korelilerde gördüğüm bu yoğun spor uğraşları ve benim yıllardır bisiklete olan merakım birleşince son zamanlarda bisiklet sürmeye başladım. Ne yazık ki Ankara’da bisiklet için uygun yolların olmayışı gibi birçok nedenden dolayı bu ilgimi bir uğraşa dönüştürememiştim. Birkaç hafta önce Tacikistan’dan Adil arkadaşımla yaptığımız 25 kilometrelik turun ardından bugün yaklaşık 45 kilometrelik solo bir sürüş gerçekleştirdim. Aşağıda bu turla ilgili haritayı ekledim (strava’dan ekleyecektim ama bir sorun var açılmadı).

Yukarıdaki haritadan başlangıç noktam EXCO yazan yerdeki baloncuğun işaret ettiği Kyungpook Ulusal Üniversitesi oldu. Ardından yukarı ve sol diyebileceğim istikamette saat yönünün tersinde ilerledim. Sincheon nehrini takip ederek Geumho nehrine vardım ve bu sırada ARC müzesine ulaştım. Bu kısım sanırım 25 kilometre kadar sürdü. Sonra Geumho üzerinde biraz oyalandım ve ardından dönüşe başladım. Dönüş için hem akşam+soğuk olması hem de bu aşamada 60 km’ya varan bir yolun beni zorlayacak olmasından kendimi şehre attım. Haritada gördüğünüz üzere ikinci büyük mavi baloncuk benim metroyu kullandığım yeri gösteriyor, aslında biraz sabırla metroyu da kullanmadan yolumu tamamlayabilirmişim gibi görünse de sanırım gün içerisinde biraz nehirdeki ters rüzgardan dolayı yediğim soğuk sol dizimde biraz ağrıya neden oldu. Naver’de ikinci bir rota çizemediğim için metrodan çıktıktan sonra izlediğim rotayı kabaca ekledim.

Açıkçası yola çıktığımda hiçbir planım yoktu, şehir merkezine gidip biraz dolaşacaktım. Ancak havanın güzel olmasıyla kararımı birden değiştirdim. Dolayısıyla gezim hakkında bir beklentim ya da planım olmadı. Hatta bilemiyorum haritaya bakınca şimdi belki 15. kilometre kısmına gelince artık geri mi dönsem dedim, sonra vazgeçtim ve biraz daha fazla ilerleyince karşımda bonus olarak ARC’ı buldum. İnternet de bulunca orada, dönüş yolumu planladım. Oraya varana kadar dönüş planım da yoktu açıkçası en kötü bisikleti bir yere kilitler, bulduğum bir otobüse atlarım diyordum. Metronun yakınlarda olduğundan ya da metroya bisiklet ile binebileceğim konusunda hiçbir fikrim yoktu. Hepsini deneyerek, biraz da riskle görmüş oldum. Haritadan göreceğiniz üzere gittiğim kısım şehrin çok uzağında sayılır (özellikle de bir yabancı için), en dış kısmı.. hatta bir ara civarda bir bina bile görmedim.

Çok fazla fotoğraf çekmedim bir tur düşüncesi ilk başta olmadığı için sonradan bazı fotoğraflar çekmeye başlamıştım, onlardan birkaçını aşağıda ekledim.

Ülkemde bu tür bisiklet yolları, yürüyüş yollarının giderek yaygınlaşmasını diliyorum. Güney Kore’de Seul’dan Busan’a ülkenin kuzeyinden güneyine dört nehir bisiklet yolu denilen ülkenin en büyük bisiklet yolu var, sadece şehir içindeki bisiklet yollarını bir kenara bırak!

Yolculuğun başında Kkotbora Garden denilen KNU’nun yanındaki küçük parktan. Koreliler sonbaharın da ilkbaharın da hakkını veriyorlar. Her kiraz çiçeğinin dibinde muhakkak bir Koreli ya selfie çekiyor ya da güzel bir fotoğraf karesi yakalamaya çalışıyor. (genci yaşlısı).

Gyeongdae köprüsündenÖrdekler 🙂


İşte geri dönsem mi acaba diye düşündüğüm yer.

Durup biraz dinlendiğim bu yerde uzun süre kimse gelmiyordu. Bir süredir yalnız sürünce, karşımda da birilerini görünce fotoğrafladım.

Geumhogang nehri. Direklerin olduğu tarafta bahsettiğim beyzbol, basketbol sahaları var.

tabela olayı güzel

Bu da hatıra işte.

THE ARC. Burasını müze olarak yapmışlar üst katinda bir cafe bir de teras var. Burasi iki uc nehrin birlestigi yer oldugu icin buraya nehirlerin sehir yasantisina etkisini anlatan bir muze yapmislar. Adi da architecture of river culture dan geliyor, etrafinda da yuruyus bisiklet yollari, acik pazar vs gibi sosyal seyler var.

Arc

Arc’ın oralar


Arc’ın içinden bir fotoğraf.

Hatıra-2

Gün batımı güzeldi.

Geumho’da bisiklet yolu, akşam olmasaydı bu yolu kullanmak isterdim, yeri çok iyi!

Artık gönlün nereyi isterse..

Metrodayız.

“Güneydeki Kore – S.Korea” facebook sayfasından paylaşımlarımı sürdüreceğim. Takip etmeyi unutmayın. Instagram’da ise daha sık Kore fotoğrafları paylaşıyorum!

Gökhan Atmaca – twitter.com/kuarkatmaca

Share

You may also like...

Leave a Reply