W – İki Dünya | Kore Drama

Uzun zamandır Güney Kore dizisi paylaşımı yapmamışım. Açıkçası “Yıldızlardan Gelen Adam” dizisinden sonraki izlediğim en sıradışı Kore draması olduğunu düşündüğüm bir diziyi tanıtmak istiyorum bu defa. Konusuna geçmeden önce iki iyi oyuncudan bahsetmeliyim. Uzun zamandır bir dramada rol almayan, en son Beauty Inside filminde gördüğüm Han Hyo-joo ile Pinokyo dramasından bildiğim Lee Jong-suk başrolleri paylaşıyor. Hikayenin tüm saçmalığına rağmen dramayı izlenebilir kılıyorlar, benim yorumum öyle.

Hikayemiz aslında bir tür çizgi roman olan bir webtoon ile ilgili. Güney Kore’de internette yayınlanan çizgi romanlar webtoon veya manhwa olarak adlandırılıyor, ve evet ülkede oldukça popüler. Japonların mangalarına benzer bir şekilde bu popüler webtoonların bazıları hem İngilizce’ye çevrilmiş hem de çeşitli drama ya da filmlere uyarlanmıştır. MBC TV kanalında yayınlanan ve son bölümler itibariyle reytingi yüksek olan bu dramada Hyo-joo’nun oynadığı Oh Yeon-joo karakteri bir tıp merkezinde kardiyotorasik cerrahtır ama yeni yetmedir. Yeon-joo’nun babası ise W isimli webtoon’un yazarıdır. W’nun ana karakteri Lee Jong-suk’un oynadığı Kang Chul’dur. Uzun yıllardır süren bu webtoon tüm ülke tarafından takip edilirken yazarını da meşhur etmiştir. Kang Chul webtoon’da 17 yaşında iken ülkesini olimpiyatlarda atıcılıkta temsil eder ve altın madalya kazanır. Tüm ülke tarafından kahraman ilan edildikten sonra bir gün eve geldiğinde annesi, babası ve kardeşlerini öldürülmüş bir şekilde bulur. Cinayetlerde kullanılan silah ise Chul’un olimpiyatlarda kullandığı silahtır. Bunun üzerine Chul, sorguya alınır ve tutuklanır. 1 sene sonra delil yetersizliğinden serbest bırakılır, ancak tüm ülke ona suçlu olarak bakar. Bu şekilde hayatını sürdüremeyeceğini düşünüp Han nehri üzerinde intihar etmeye kalkışır ama son anda vazgeçip ailesini kimin öldürdüğünü bulmaya karar verir. Zaman içinde 1.5 milyar dolarlık bir şirketin sahibi olur. Katili bulmak için özel bir televizyon kanalı bile satın alır. Bu süre zarfında webtoonda zaman 12 yıl kadar geçerken gerçek hayatta 7 seneyi bulmuştur. Webtoonun yazarı ise tuhaf bir şekilde ana karakter Chul’u öldürmek ister. Hatta son bölümü bile yazmıştır/çizmiştir. Ne var ki, bu sırada ortadan kaybolmuştur. Kızı Yeon-joo babasını aramak için ofisine gittiğinde babasının bilgisayarı üzerinde sevdiği karakter Chul’un kanlı bir sahnesini görür. Babası ile ilgili masanın üzerindeki bir notu okurken kendini bir binanın çatısında bulur, hemen yanında da Kang Chul. Ne olduğunu anlamadan onu kurtarmaya çalışır, bina içindeki insanlardan yardım ister. Ambulans falan çağrılırken, buraya nasıl geldiği sorulur ve bunu açıklayamayınca durumunu sorgulamaya başlar. Sonra bir şekilde kendisini kendi dünyasına geçmiş bir şekilde bulur. Tüm olanlara anlam vermeye çalışırken W’nun yeni bölümünün yayınlandığını görür. Bu bölümde kendisi de vardır, Kang Chul’u kurtardığını görür. Artık kendisi bir webtoonun bir parçası olmuştur. Ama bu nasıl olur ve neden?

Kang Chul ilerleyen bölümlerde bir webtoon dünyasında yaşadığını öğreniyor ve gerçek dünyaya ulaşıyor. Burada ilk karşılaştığı şey kendi webtoon çiziminin bir otobüs üzerindeki reklamı oluyor. Sonrası daha tuhaf, kendi geçmişini 33 seri bir kitap setinde okuyor.

Kang Chul ilerleyen bölümlerde bir webtoon dünyasında yaşadığını öğreniyor ve gerçek dünyaya ulaşıyor. Burada ilk karşılaştığı şey kendi webtoon çiziminin bir otobüs üzerindeki reklamı oluyor. Sonrası daha tuhaf, kendi geçmişini 33 seri bir kitap setinde okuyor.

W dramasını yazan senaristler muhtemelen roman, çizgi roman okuyucularının okudukları, hayallerinde canlandırdıkları dünyaların içine girme, bir parçası olma isteklerinin farkında olarak bu dramayı hazırlamışlar gibi gözüküyor. Bir bilgisayar ekranı üzerinden bir webtoon’un bir parçası olmak ya da webtoon dünyasında durup dururken ortadan kaybolmak gibi farazi şeyler hikayeyi saçma kılıyor olsa da bu iki dünya arasındaki geçirgenliğin ya da geçişin oluşturduğu durum komedisi gibi fırsatlar bu saçmalığı göz ardı etmemizi sağlıyor. Üstelik her bölümü izlediğimizde oluşan merak sonraki bölümleri beklememizi sağlıyor. Dolayısıyla bu hikaye bu drama insanların en önemli içgüdülerinden biri olan merak üzerinden bizi hedef alıyor. Yeni ve sıradışı bir drama olarak W – İki Dünya’yı izlemenizi öneririm. Elbette bu sıradışılıkta bile Kang Chul ile Yeon-joo arasında imkansız aşk türünden bir melodram çıkarmışlar, bunu da söylemeliyim. Umarım bu hikayede cevabını aradığımız o kadar çok soru varken tam bir melodrama bağlanmaz. Henüz 6. bölümdeyiz, bakalım.

Gökhan Atmaca twitter.com/kuarkatmaca

Facebook’ta Güneydeki Kore – S. Korea sayfasında Güney Kore ile ilgili paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Share

You may also like...

Leave a Reply