Güney Kore Vizesi Nasıl Alınır?

Tüm dünyada yayılan K-POP, K-Drama kültürü ve sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri sayesinde Güney Kore son zamanların en ilgi çekici ülkelerinden biri. Gördüğüm kadarıyla daha çok Tayland, Endonezya, Malezya, Çin gibi uzak doğu ülkelerinden turistler alsa da Avrupa’dan gelen turist sayısı azımsanacak gibi değil. Artan ilgi ve turist sayısında çeşitli ülkelerle vizelerin kaldırılmasının da etkili olduğu söylenebilir. Güney Kore’nin vize istemediği ülkeler arasında Türkiye de var. Dolayısıyla, bir vatandaş Güney Kore’yi gezmek, oradaki insanlarla tanışmak ya da tatilini orada geçirmek isterse dilediği tarih için uçak biletini alıp 90 güne kadar Güney Kore’de vize almadan vakit geçirebilir. Bunun için bir konsolosluğa uğraması gerekmez. Ancak bunun dışında dil öğrenmek ya da başka bir eğitim için, bir iş seyahati için veya çalışmak için Kore’ye gitmek isteyenlerin (90 günden fazla orada ikamet edeceklerin) vize almak için Kore Cumhuriyeti büyükelçilik ya da konsolosluklarına başvurmaları gerekiyor.

Her ne kadar vize başvuruları ile ilgili gerekli bilgiler bu büyükelçilik ya da konsoloslukların web sayfalarında veriliyor olsa da vize başvurularında istenilen belgelerin toparlanması genellikle stresli olduğu için kendi deneyimlerimi bu yazıda paylaşmak istedim. Vereceğim bilgiler D2 öğrenci ve D4 genel eğitim vizesi üzerine olacak ama çalışma vizesi de benzer şartlara sahip. Vize başvuru belgeleri arasında iki belge en önemlileri. Çalışma veya ikamet (öğrenim) izin belgesi ile kabul belgesi. Bu belgeler vize başvurunuzun kısa sürede onaylanmasını sağlayan belgelerdir. Kendi başvuru sürecimde gördüğüm kadarıyla kabul belgesi yılın herhangi bir zamanında verilmiyor. Üniversitelerin ancak sonbahar ve ilkbahar dönemleri öncesinde olmak üzere yılda iki dönemde kabul belgesi alınıyor. Dolayısıyla bir yerden burs alarak veya sponsor bularak planlar yaptığınızda bunu göz önünde bulundurmalısınız. Kabul belgesini almadan önce üniversitenin ilgili birimi tarafından istenen diploma örneği, dil belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi çok sayıda belgeyi hazırlayıp kargo ile göndermeniz gerekecek. Vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi bazı belgelerin İngilizce’ye de tercüme edilmesi gerekiyor. Bu belgeler üniversiteden üniversiteye değişebilir ya da başvurunun türüne göre. Örneğin ben gideceğim üniversitede yapacağım araştırma veya çalışmaları detaylı bir şekilde anlatan bir niyet mektubu hazırlamıştım. Çalışma veya ikamet izin belgesi benim durumumda kabul belgesinin yanında gönderildi. Sonuç olarak, üniversitenin istediği belgelerin hazırlanması, kargo ile gönderilmesi ve sonra incelenmesi ardından da kabul belgesinin gönderilmesi toplamda iki ay civarında sürebilir. Plan yaparken bunu göz önünde bulundurmak lazım.

Eğer kabul belgesi ile ikamet (öğrenim) izin belgesi elinize geçtiyse gerisi kolay. Vize başvurunuzda kalan diğer belgeler hazır olmalı:

 • Vize başvuru formu. (En güncel vize başvuru formuna Kore vize portalından ulaşabilirsiniz: link- https://www.visa.go.kr/openPage.do?MENU_ID=10101 . Visa Navigator üzerindeki tercihlerinizle size en uygun vize türü için başvuru formunu elde edebilirsiniz. Başvuru formunu doldururken büyük harf kullanmalısınız.)
 • Pasaport aslı ve fotokopisi. (En az 6 ay süreli geçerlilik süresi kalmış olmalı).
 • Bir adet pasaport fotoğrafı. (Başvuru formunda kullanılıyor).
 • Uçuş programını gösteren bir belge, rezervasyon.
 • Son mezun olunan ya da mevcut okulunuzdan öğrenci belgesi, transkript.
 • Eğer bir sponsor veya bursunuz varsa bununla ilgili resmi bir belge. Eğer yoksa giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren belgeler. Örneğin, D2 başvurusu için 10 bin ABD doları içeren veya D4 başvurusu için 3 bin ABD dolarını içeren banka hesabına dair hesap özeti olmalı.
 • Adli sicil kayıt belgesi. (Bu belgeyi e-devlet sistemi üzerinden ücretsiz bir şekilde anında alabilirsiniz. Ancak Kore Cumhuriyeti büyükelçiliği ya da konsolosluğu bu belgenin İngilizce dilinde olmasını istiyor. Çünkü Kore’deki ilgili bakanlık için lazım. Bunun için iki yol var. İlki, bu e-devlet sisteminden aldığınız belgeyi 100 TL gibi bir fiyatla noterde tercüme ettireceksiniz. İkincisi ise bunu Ankara’daki Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği’nde başvurusunu yapacaklar için söylüyorum, Kızılay’da Sakarya meydanındaki SGK’nın karşısında bulunan Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nde fazla bir sıra beklemeden ve ücret vermeden İngilizce olarak adli sicil kayıt belgesini alabilirler. Yanınızda nüfus cüzdanınızın olması gerekiyor. İstanbul Konsolosluğu’na başvuracaklar için bir bilgim yok.)
 • Vize harcı. (60 ABD doları gibi bir ücret -TL karşılığı değil-, başvuru belgeleri ile birlikte veriliyor. İleride miktarı değişebilir. Bu ücret tek-giriş için. Çoklu-giriş için vize vermiyorlarmış. 90 günden fazla ikamet edecek olanlar oturum kartı alma sırasında çoklu-giriş izni alabiliyorlarmış.)
 • Davet mektubu gibi bir belgeniz varsa onu da ekleyebilirsiniz bu listeye. Bunların dışında başka belgeler istenebilir, bu konsoloslukla ilgili bir durum.

Başvurunuzu tamamladıktan sonraki üç gün içerisinde genellikle geri dönüş yapılıyor. Bir günde vize almak istiyorsanız, vize onay belgesi elinizde olmalı. Bu belgenin nasıl verildiği Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği’nin web sayfasında belirtilmiş. Ayrıca diğer vize türleri için istenilen belgeler Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun web sayfasında listelenmiş.

Son olarak şunu söylemeliyim, her başvuru için farklı belgeler gerekebilir. Yukarıdaki liste kendi başvurum sırasındaki deneyimlerime göre oluşturuldu. Güncel bilgiler için konsoloslukların web sayfalarını incelemelisiniz ve telefon ya da e-posta ile de iletişime geçmelisiniz.

Edit: Eylül 2016 itibariyle Güney Kore’deyim, burada araştırmalarıma devam ediyorum. Genellikle hafta sonları olmak üzere Güney Kore’yi gezmeye başladım. Gezdiğim yerleri ve Kore kültürü hakkında öğrendiklerimi blogumda “Güneydeki Kore” başlığı altında paylaşmaya başladım bile! Ayrıca bir de Facebook sayfası oluşturdum, ilginizi çekerse takip edebilirsiniz.

Gökhan Atmaca, MSc. twitter.com/kuarkatmaca

Share

You may also like...

12 Responses

 1. İslim ATMACA says:

  Ben adalet öğrencisiyim ve Hukuk fakültesini Güney Korede okumak istiyorum ama bununla ilgili pek bir bilgim yok yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 2. Can Taşkın says:

  Çoklu-giriş için vize vermiyorlarmış yazmışsınız. Bu orada bulunduğumuz süre boyunca diğer ülkelere gidip gelemiyoruz mu demektir? Gidip gelmemiz halinde normal turist gibi (normalde 3 aydan kısa süre için vize istemiyor ya) 3 ay daha kalamaz mıyız?

  • Gökhan Atmaca says:

   Evet öyle bir durum vardı ama oraya gittikten sonra göçmen idaresinde verilen ID kart ile ülkeye giriş çıkış yapmak mümkün gibi. Evet gidildiğinde vizeniz bitti ve bir üç ay daha kalmak istiyorsanız o mümkün ancak yurt dışına çıkıp tekrar giriş yapmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde size tanınan üç ayı kullanabiliyorsunuz. Bunun için en ucuz yol Japonya’ya gitmek, orası da bizden vize istemiyor 🙂

 3. Yasin oya says:

  Konya de yim çalışmak istiyorum günü korea de yardımcı kim olur

 4. Yasin oya says:

  Ben konya den günü korea çalışmak istiyorum yaşım 34 de

 5. Aydin says:

  Merabalar ben özbekistan vatandaşıyım simde Ankarada yaşıyorum oturma izinim var.Ankaradan guney koreya gıda bilirmiyim yarimdim olsanız çok sevinirdim

 6. Ali says:

  Ben Kırgızistan vatandaşıyım , İstanbul’da okuyorum korea ya gide bilme şansım varmı. 4 senelik ikametim var. Yardım ederseniz çok sevinirim

  • Gökhan Atmaca says:

   Türkiye’de oturma izniniz olması sanırım Güney Kore’ye vizesiz giriş hakkı vermiyor. Bunun için Kırgızistan ile Güney Kore arasında anlaşma olması lazım. Güney Kore’ye gitmek için Kore konsolosluğundan vize almanız gerekiyor her halükarda.

 7. Erkin says:

  Ben Ozbekiston vatandasiyim. TElimde Turkiye oturma izni var. Istambulde Kuney Koreye turustik vize almak sansim varmi?

  • Gökhan Atmaca says:

   Türkiye’de oturma izniniz olması sanırım Güney Kore’ye vizesiz giriş hakkı vermiyor. Bunun için Özbekistan ile Güney Kore arasında anlaşma olması lazım. Güney Kore’ye gitmek için Kore konsolosluğundan vize almanız gerekiyor her halükarda.

 8. Gul says:

  Merhaba
  Oncelikle verdiginiz bilgiler icin tesekkurler. Sormak istedigim bir sey var. Ben su an da korede dil kursuna devam ediyorum. 3ayligina geldigim icin vize almadim. Korede bir universiteye degisim ogrencisi olmak icin basvurdum ve kabul edildi. Kabul mektubunu aldim. Korede d2 ogrenci vizesi icin nereye nasil basvuru yapmaliyim. Bilginiz varsa yardimci olursaniz sevinirim. Tesekkurler.

  • Gökhan Atmaca says:

   Oldukça geç gördüm yorumunuzu. Umarım vizenizi alabilmişsinizdir. Muhtemelen bulunduğunuz ilin göçmen bürosundan başvurmanız gerekecekti kabul mektubunuzla beraber. Zamanında yardımcı olamadığım için üzgünüm.

Leave a Reply