The First Grader – Kimani Maruge’nin Hayatı

Kimani Ng’ang’a Maruge, ilkokula başlayan Dünya’nın en yaşlı kişisi ünvanını elinde bulunduruyor. 1920 yılında doğduğu düşünülen Kenyalı Maruge, 12 Ocak 2004 yılında yani 84 yaşında iken ilkokul birinci sınıfta eğitim görmek için kayıt yaptırıyor. Bu önce ülkede sonra BBC, CNN gibi uluslararası medyada büyük bir yankı buluyor.

1950’li yıllarda ise Kenya’nın bağımsızlığı için İngiliz sömürge yönetimine karşı çıkan Mau Mau isyanındaki savaşçılarından biriydi. BBC ve National Geographic tarafından desteklenerek yapılan “The First Grader” isimli film de Maruge’in gerçek hayatından esinlenilmiş. Mau Mau isyanında yaşadıkları ve yaşlı olmasına rağmen öğrenmeye, okumaya olan tutkusu birleştirildiğinde insanları etkileyen ve düşündürmeye sevk eden bir film ortaya çıkmış. Kuşkusuz izlemenizi tavsiye ederim. İngiltere gibi batılı ülkelerin Afrika’da insanlara yaşattıkları hakkında biraz da fikir sahibi olmuş oluruz belki. Bu tür filmler de, şimdi geçmişte yaptıklarının pişmanlığı mı oluyor, göz boyamak mı oluyor bilemiyorum. İnsan düşünmeden de edemiyor. Eğer Afrikalıların kendi yaptığı filmlerden bildiğiniz varsa, önerilerinizi beklerim. Onları kendi gözlerinden, kendi bakış açılarından anlamak gerek diye düşünüyorum.

The First Grader filminde ayrıca toplumun, insanların yaşlı bir insanın küçük yaşlardaki çocuklarla beraber okula gitmesine olan yargılarına da yer vermiş. Aslında film biraz da insanların yargıları üzerine temellendirilmiş. Bu noktada sonraları Kenya’nın baş öğretmeni olarak tanınan Maruge’nin en büyük yardımcısı okulundaki öğretmeni Jane Obinchu oluyor.

Filmde sadece sonunda bir diyalogda sözü geçiyor ama Maruge’nin Birleşmiş Milletler’deki konuşması da film içinde yer almalıydı bence. Maruge bugün yaşamıyor, 2009 yılında mide kanserinden dolayı hayatını kaybetmiş. Ülkesinin bağımsızlığı yolunda gösterdiği çabalarının yanı sıra yaşına rağmen var olan öğrenme tutkusu hepimiz için bir örnektir.

Filmin fragmanı şöyle,

Gökhan Atmaca – twitter.com/kuarkatmaca

Share

You may also like...

Leave a Reply