Duy Beni | Hear Me – Tayvan Filmi

Güzel ve ilgi çekici bir hikayeye sizi davet ediyorum bu filmle. Filmin sonunda ekranda beliren şu sözler bile filmi anlatmaya yetiyor:

“Aşk ve hayaller mucizevidir. Onların duymaya, sözcüklere ya da tercümeye ihtiyaçları yoktur.”

Sözlerin hissettirdiği duygu ve düşüncelerin Hear Me (Duy Beni) isimli bu filmde iyi bir şekilde işlendiğini eğer izlerseniz göreceksiniz. IMDb puanı 7.6 olan bu film 2009 yılında vizyona girmiş. Ülke Tayvan. Tayvan sinemasında, öyle Güney Kore sinemasında olduğu gibi ilgimi çeken bir zengin içerik yok ama bu filmi güzel buldum.

hearme-afisFilmin hikayesi ise Yang Yang isimli karakterimiz, işitme engelli ablası Xiao Peng’in antrenmanlarını yaptığı işitme engelli bir yüzme takımının yüzme salonuna gelip ablasını desteklediği kısımla başlar. Bu sırada diğer ana karakterimiz, Tian Kuo yemek dağıtımı işindedir ve Yang Yang ile o yüzme havuzu salonunda karşılaşır. Yang Yang ise ablasının yarışmalarda altın madalya kazanması için en büyük destekçisidir, bir çok işte çalışarak tüm zamanını ablasına ve bu işlere ayırır. Film sırasında annelerini kaybetmiş, babaları ise uzaklarda olan iki kız kardeşin hayatlarına tanık oluyoruz, Tian Kuo da iki kardeşin yaşadığı hayatın kenarında aşık olur. Filmin en eğlenceli kısımları da zaten Tian Kuo’nun biraz çocuksu biraz şaşkın aşık hallerinin olduğu yerler. Ağaç olup bahçeye ekilmek istenen ve reddedildikten sonra sokaklarda ağaç olarak dolaşan bu arkadaşımız bu hikayenin neşe kaynağı adeta. Söylemeden edemeyeceğim, Tian Kuo’nun ailesi de bu neşeye ciddi ortaklar. Sevimli bir aile, sevimli bir evlat ve diğer taraftan sevimli bir kız. Durağan bir film gibi görünse de ki bunda işaret dilini kullanmalarının da etkisi var ama izlerken sıkılmayacağınız, filmin sonunda yani “durumu anladığınızda” güzelmiş anlamına gelebilecek yorumlar yapacağınız bir film.

Birkaç şey daha söylersem bu defa filmi izlemenin anlamı kalmaz diye endişe ettiğimden en iyisi mi, izleyin hiç uzatmadan 🙂

Yeppudaa üzerinden Hear Me filmini izleyebilirsiniz.

Fragmanı izlemek isterseniz,

Gökhan Atmaca, twitter.com/kuarkatmaca

Filmin sonunda dedim ki,

“Birbirimizi sağır sanıyoruz. Bütün suskularımızın sebebi aslında bu.”

Share

You may also like...

Leave a Reply