Liar Game | Güney Kore Dizisi

Profesör Cha Woo-Jin tahtaya “Asla kimseye güvenme” diye yazar ve sınıfa yüzünü çevirerek konuşmasına başlar. “Asla kimseye güvenme. Neden? İnsanlar yalan söylemek için yaratılmış. Günde kaç kere yalan söylüyoruz ve duyuyoruz?” Bu sırada bir öğrenci ileri atılır, “üç ya da dört kez mi?” diye. Cha devam eder,

“Bir araştırmaya göre, çoğu insan günde 200’den fazla yalanla karşılaşabiliyormuş. 10 dakikada 3 kez. Buna inanabiliyor musunuz? Şimdi size soracağım sorularda dürüst olun ve elinizi kaldırın.”

Sonra sınıfa sınavda kopya çeken olup olmadığını sordu. Kimse el kaldırmadı ama yüz mimiklerinden yalan söyleyenleri buldu, önündeki öğrenci için “Gözlerini sola doğru çevirmek hatırlamaya çalıştığın anlamına geliyor. Vücut sıcaklığın artıyor ve kalp atışın hızlanıyor. Bu savunma mekanizmasıdır. Gergin misin?” Bir kişiyi yakalamış oldu. Sonraki soru önceden para çalmış olanlar. Önceki soruda olanlardan sonra sınıfta el kaldıranlar oldu ve gözlerini kaçıran iki öğrenci saydı profesör. Son soru ise bu sınıfta sevdiği birisi olan var mı diye sordu ve altı kişinin gözlerini kaçırdığını fark etti. Yaptığı kısa deneyi şöyle özetledi,

“Bu sınıftaki 30 kişiyle, bir dakikada toplamda 9 yalan ortaya çıkıyor. Eğer kişi başına 10 dakikayı hesaplarsam, üç kez oluyor. Bunu biliyor muydunuz? Yani eğer beyaz yalanları da dahil edersek, çoğu insan daha sık yalan söylüyor. Asla kimseye güvenmeyin.”

Gözlüğünü çıkardı ve kürsünün üzerine bıraktı. Ardından sınıfa dönerek “Son dersimde sizi böyle bırakmak istiyorum.” dedi ve sırtını sınıfa dönerek iki elini başının arkasına götürdü. Çok geçmeden sınıfa polisler girdi ve onu tutukladılar.

Tanıtmak istediğim dizinin giriş sahnesi böyle. Liar Game isimli bu dizi bir Japonya mangasından (çizgi roman) uyarlanmış Kore dizisidir. Dizi bir hayli ilginç olan bir realite televizyon programını içeriyor. Bir yarışmaya katılan yarışmacılar birbirlerini kandırarak, yalan söyleyerek rakibinin parasını elde etmek zorundalar. Eğer kaybederlerse kaybettikleri parayı ve eğer kazanırlarsa kazandıkları paranın yarısını geri vermeleri gerekiyor. 21 yarışmacının arasından biri babası tarafından terk edilmiş, part-time işlerde çalışan bir üniversite öğrencisi olan Nam Da-Jung’dur. Ancak kendisini bir anda yarışmanın içinde bulur. Diğer yarışmacılardan farklı olarak “saf” olan Nam Da-Jung birden yarışmanın ana karakteri olur. 12 bölümden oluşan Liar Game’in 10 bölümü yayınlanmış durumda ve dizinin son bölümlerinde sadece yarışmanın sonucu değil yarışmayı düzenleyenlerle yarışmacılar arasındaki sır dolu bağlantıların da çözülmesi bekleniyor.

İşte fragmanı

Kazanmanın ve kaybetmenin yanı sıra iyilik ve kötülüğün öne çıktığı bir yarışma. Bu yarışma konsepti ile dizide insanların para kazanmak için ne kadar ileri gidebilecekleri tartışılıyor. İlgi çekici ve biraz da şaşırtıcı bir 12 bölüm sizi bekliyor olacak.

İzlemek için koreanturk sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Gökhan Atmaca – twitter.com/kuarkatmaca

Facebook’ta Güneydeki Kore – S. Korea sayfasında Güney Kore ile ilgili paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Share

You may also like...

1 Response

  1. January 17, 2015

    […] yalan söyledikleri ortaya çıkar. Dizide sık sık bu durumdan dem vuruyorlar zaten. Geçen hafta Liar Game isimli dizi için tanıtım yazısı yazmıştım. Bu çalışma, günlük yaşantımızda ne kadar […]

Leave a Reply