“Hüzün ve Tesadüf” | Mustafa Kutlu

Mustafa Kutlu’nun okuduğum üçüncü kitabı. Hüzün ve Tesadüf. Yaşça büyük bizden, umarım ismiyle buradan hitap etmemize kızmaz. Eserlerini okuduğumuz bazı yazarlara anlaşılır olmayan bir yakınlık duyar okuyucu, ister istemez. Bu hesap işte.

İlk iki okuduğum, Uzun Hikaye ve Huzursuz Bacak isimli hikayelerine benzer bir havası var bu kitabının da. Aynı edebi düzen, esaslı bakış açıları, okuyucunun içerisinde adeta yer aldığı metinlerdeki hikayeler, öyküler, hayaller hiç de yabancı değil. Bu kitabın diğer ikisinden farkı, parça parça hikayelerden oluşuyor olması. Bir bütünlüğü var yine de kitabın elbet. Bazı hikayeleri tekrar tekrar okuduğum da oldu. Öyle masum, saf ve aslında özlemini çektiğimiz sıcak duygular vardı ki, tekrar tekrar sanki yaşamak istiyor insan doğrusu. Değil midir ki, insanlarda bulamadığımız yakınlığı kitaplardaki kahramanlarda buluyoruz zaman zaman, Hüzün ve Tesadüf isimli eserde çok hayal var içine katıldığımız.

Kitaptan alıp da buraya yer vermek istediğim birkaç bölüm var ama altını çizdiğim, üstünde durduğum birkaç sözü paylaşmakla yetinelim.

Aydınlık bir yüz gördüğümüzde ilk aklımıza gelen cümle “Sırıtma lan” oluyor.

..iyice düşün, hatırlamaya çalış, yanılmış olmayasın, insan niyetine bağrımıza bastığımız kaç mahlûk tosbağa çıkar bilirsin.

Uysallığın lüzumu yok isyanın sırası değil.

Güzellik karın doyurmuyor abi… İnsanlar iş, ekmek, özgürlük istiyor. Bunca yoksulluk var iken, nasıl gider gönül darlığı.

Şu yaşadığımız günlerde hiç bülbül göreniniz var mı? Bülbülün sesini duyanınız var mı? Dudaklar müstehzi kıvrılarak gülümsüyor, görüyorum, “Bırak ulan şimdi şu bülbül tantanasını, şurda sayısal loto dolduruyoruz” diyorlar. Sayısal loto ile hızlı tirenin, Kissinger ile Uzay Yolu’nun, petrol fırtınası ile internetin ne farkı var?
Asıl fark şurda: Eski dünya dediğimiz şey bir çam kozalağıdır, yeni sağılmış süt kokusudur, çimen yeşili ve yün kuşaktır. Bu nedir? Bu hayattır. Masal ile, rüya ile, dua ile irtibatı olan şeydir.
Keloğlan padişahın kızını alır. Şaşılacak bir şey yoktur bunda, sevimli bir taraf vardır. Henüz ozon delinmemiştir, borsada yükselen kağıtların ne mânaya geldiği bilinemez.

Hüzün ve Tesadüf, Mustafa Kutlu imzasıyla Dergah yayınlarında çoktandır yayında.

Gökhan Atmaca, twitter.com/kuarkatmaca

Share

You may also like...

Leave a Reply