Yıldızlardan Gelen Adam | The Man From The Stars

400 yıl önce Dünya denen bu mabede bir yabancı, bir gezgin olarak geleceksiniz. Adınıza da uzaylı diyecekler, “yıldızlardan gelen adam” değil.

yıldızlardangelenadam

Diyelim ki, iyi niyetli bir uzaylısınız. Dünya’ya ilk gelişinizde sebep olduğunuz kazada yaralanmak hatta ölmek üzere olan birini kurtarıyorsunuz. Sonraları mesela bir bacağı kayanın altında kalmış birini daha kurtarıyorsunuz, acı çekmesini izlemek yerine. Dahası özel yetenekleriniz var, uzaylısınız ya. Daha iyi görme, daha iyi duyma, kısa süreliğine zamanı durdurma, bir şeyleri havaya kaldırmak gibi. İşte kayayı elinizi bile kıpırdatmadan havaya kaldırdıktan sonra kurtardığınız kişinin bir ordu dolusu insan toplayıp sizi öldürmeye niyetlendiğini nereden bileceksiniz? Öyle işte insanoğlu içinde öyle insanlar da var.

The Man From Stars adlı Kore dizisinde, evet böyle bir uzaylı karakteri var. İnsanlar içine karışmış, onların iyi ve kötü yanlarını tanımaya başlamış. Yüzyıllar görmüş. Bu süreçte onca savaş, onca yıkım ve felaket görmüş ve sonunda da insanlardan kendisini uzak tutmayı karar vermiş biri. Ve uzak da durmuş. Ne var ki, geçen zaman içinde dünya yaşamına da ayak uydurmuş. 400 yıl boyunca insanlar gibi yaşamış olsa da insanlar gibi duygusal bir yana sahip değil. Ta ki Dünya’ya ilk geldiğinde karşılaştığı ama sonunda hayatını kurtaramadığı kişiyi 400 yıl sonra görene dek. Şimdi ona yıldızlardan geldiğini -hayır, uzaylı olduğunu- açıklamak zorunda. Öncesinde geçmişte hayatını kurtaramadığı bu insanın hayatını yine kurtarmak zorunda.

Öyle bir hikayesi var işte, birkaç hafta sonra final bölümü yayınlanacak bu dizide batı sinemasından güzel bir uyarlama ile uzaylı ve farklı güçlere sahip bir karakterimiz var. Doğu sinemasına has bir duygusallıkla da 400 yıl önce hayatını kurtaramadığı bu kişiyle -ve bundan dolayı suçluluk hisseden bu karakter- kendi gezegenine gitmesine birkaç ay kala tekrar karşılaşıyor. Bunun yanında işlenen bir cinayetin de perde arkası aralanıyor.

Uzakdoğuya ilginiz varsa, zaman zaman düşündüren zaman zaman eğlendiren bu çalışmayı da değerlendirebilirsiniz. Yeppudaa üzerinden izleyebilirsiniz.

“Ben uzaylıyım” dediğinizde, “ben de vampirim” karşılığını verecek biri varsa hayatınızda, onu bırakmayın – bir Kore atasözü 🙂

Gökhan Atmaca, twitter.com/kuarkatmaca
Facebook’ta Güneydeki Kore – S. Korea sayfasında Güney Kore ile ilgili paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Share

You may also like...

2 Responses

  1. March 9, 2014

    […] kanalının The Man From Stars dizisinin bitmesinin ardından yayına koyduğu Three Days isimli yeni dizisi ilgi çekici bir […]

  2. August 10, 2016

    […] zamandır Güney Kore dizisi paylaşımı yapmamışım. Açıkçası “Yıldızlardan Gelen Adam” dizisinden sonraki izlediğim en sıradışı Kore draması olduğunu düşündüğüm bir diziyi […]

Leave a Reply