NetBilim Dergisi Yayınına Ara Veriyor

Artık bir çok kişinin tanıdığı bir bilim platformu olan topluluğumuz Kuark Bilim Topluluğu’nun 2006 yılının Aralık ayından bu yana yayınladığı ücretsiz bilim dergisi NetBilim’in 15.sayısını geçtiğimiz Eylül ayında yayınlamıştık. Geçen 5 yılın sonunda 3000 aboneye net olarak ulaştık ve son bir yıldır da ortalama 4000’in üzerinde okuyucuya sahibiz (sonraki sayıya kadar ulaştığımız okuyucu sayısıdır bu). Zaman zaman birkaç sayımız 5000’den fazla okuyucuya ulaşmış da oldu. Ücretsiz bir dergi için aslında bu sayılar az görünebilir ama sürekliliği sağlamak (6 yıla ulaştık şimdilerde) ve sürekli yeni aboneler kazanmak oldukça önemli – son sayımızda 200 yeni okuyucumuz abonelik kaydı yaptı örneğin. Çünkü ülkemizde bilim konularında yazılar okumak pek popüler değil ve bilim sözde bilimcilerin elinde insanlara ulaştığında sonuçları da olumsuz olmaktadır. Bu sebepten bilimi daha fazla yaygınlaştırmak ama bunu güvenilir bir şekilde sağlamak topluluğumuzun en önemli amacıydı. Bu amaca zaman zaman yaklaştığımızı da geçen zaman içinde gördüğümü söylemeliyim. Ancak bu yolculukta bir süre dinlenmemiz gerekiyor – en azından NetBilim Dergisi projesinde.

"Sitem doluyum biraz da..." diye not düşmüşüm bu fotoğrafın altına. Sanırım 13. sayımızın tüm yayın hazırlıkları bittikten sonraki "rahatlama anında" bu fotoğrafı çekmiştim...

KBT Bilim Sitesi’nde yayınlarımız sürecek, hâlâ yayınlanmayı bekleyen onlarca haber ve makalemiz var. Kuark Moleküler NanoBilim Araştırma Grubu’ndaki hedeflediğimiz işleri daha tam olarak sona erdiremedik, hâlâ aktif çalışmalarımız var. Kuark Bilim Topluluğu Fizik Çalışma Grubu’nda onlarca temel fizik görselini Türkçeleştirdiğimiz Temel Fizik Görselleri Projesi’ni tamamladık ama MIT Fizik Dersleri Projesi hâlâ devam ediyor. Yani NetBilim Dergisi’ne bir süre ara vermemiz şimdiye kadar sürdürdüğümüz projelerin biteceği anlamına da gelmiyor, onlar da bir bir tamamlanacak on binlerce kişi Kuark Bilim Topluluğu’nun bu çalışmalarından yine faydalanmış olacak.

Neden ara veriyoruz? NetBilim’in ilk 3 sayısını yayınladık, 2007 yılının Aralık ayından sonra bir süre yayınımıza ara vermiştik. Sonra bilindiği üzere 16.sayıya kadar tam 6 yıl yayınımız devam etti. Söylemek istediğim, bu ara vermeyi bir son olarak görmüyoruz biz; bu şekilde anlaşılmamalı ama yorulduk. Daha dinamik bir şekilde devam edebilmek adına ve yeni başlangıçların getirdiği o heyecanı tekrar yaşamak için böyle bir ara üzerinde yazarlarımızla görüş alış-verişinde bulunduk. Birçoğu bu aranın kısa olmasını umarak kabul ettiler. Ne kadar sürecek bilmiyorum, bilmiyoruz ama Türkiye’de internet üzerinde yayınını sürdüren en uzun soluklu bilim dergisi olarak NetBilim geri dönmeyi hak ediyor, daha dinamik bir kadro ile daha yenilikçi bir anlayışla yayınını sürdürmeli. Ben dergimizin iki kurucusundan biri olarak bunun gerçekleşmesini yürekten istiyorum, zamanı geldiğinde yine çabalayacağımı düşünüyorum.

15.sayımızda Kutup Işıklarının Doğası konusunu ele almıştım

NetBilim Dergisi, Türkiye’de yayınlanan ilk elektronik bilim dergisi değildi, tek de olmadı. NetBilim’le neredeyse aynı zamanda yayınlanmaya başlayan ODTÜ’lü arkadaşların bir dergisi vardı; şimdi ismini bile hatırlayan pek yok sanırım. Ancak iyi hatırlıyorum ki, zamanın TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisi editörü bizi değil de o derginin Bilim ve Teknik dergisinde tanıtılmasını uygun görmüştü; sanırım aramızda bir ODTÜ’lü yoktu(!). Kimseyi yermenin bir anlamı yok ama bugüne dek NetBilim örnek alınan, eksiklerinden dersler çıkarılan, yeni fikirlere ilham veren bir elektronik dergi yayını olarak varlığını sürdürdü. 9 yıllık Kuark Bilim Topluluğu varlığını sürdürdükçe de NetBilim bu çizgisini sürdürecektir; sorumluluk sahibi genç arkadaşlarımız aramıza katıldıkça…

Olur ya NetBilim Dergisi yayınına devam edemedi. Bu sebepten şunları söylemeliyim: Hiçbir siyasi gruba, siyasi ideolojiye ya da belli çevrelere ait olmadık, onların birer aracısı da olmadık, daha çok okuyucu kazanmak için onlarla çıkar ilişkisine de girmedik; ne yayınlarımızda ne de sosyal medya ortamlarında tek bir siyasi jargona, kelimeye, düşünceye bile yer vermedik. Bu da bizi hemen hemen tek yaptı.  Daha az çevrede tanındık, daha az okuyucumuz oldu, belki maddi destekler bile alabilecektik bu tür ilişkiler sayesinde ama itibar etmedik. Özellikle “siyasi” ve “ideoloji” vurgusunu yapıyorum; çünkü siyaset ve ideoloji kelimeleri insanları ayrımlaştırır. Bilimin yaygınlaşmasını amaçlayan bir yayın organı insanların ayrışmasına taraf olamaz. Topluluğumuzun elbette ki bir ideolojisi vardı, siyasi olmayan bir ideolojiden bahsediyorum insanları bir araya getirmek gibi; daha önce hiç tanışmamış insanları bir amaç için -hangi dünya düşüncesine sahip olursa olsun bu insanları bir hedef doğrultusunda diğer insanlara ama önce kendisi için faydalı işler yapmalarını sağlayan ideolojiden bahsediyorum. Biz en azından denedik, bugün nereden bakarsanız bakın 200’den fazla kişiyle topluluk adına çalışmalar yaptım; o insanları tanıdım, dünyalarını gördüm, hayallerini bildim. Kimilerinin hayallerine de ortak oldum. Neler yaptığımız da ortada, bazı şeyler geride kalsa da.

Eğer ki dergimiz yayınına hiç geri dönemezse herkesçe neler kaybedeceğimiz konusunda Cemil Meriç’in “Bu Ülke” isimli kitabındaki şu sözünü paylaşmak istiyorum, zira bir derginin kapanmasını yenilgiyle sonuçlanan bir savaşa benzetmiş..:

“..Kitap, çok defa tek insanın eseri, tek düşüncenin yankısı; dergi bir zekâlar topluluğunun. Bir neslin vasiyetnamesidir dergi; vasiyetnamesi, daha doğrusu mesajı. Kapanan her dergi, kaybedilen bir savaş, hezimet veya intihar.”

6 yıl boyunca verilen emeklerden sonra tabii böyle uzun sayılabilecek bir “iç dökme” söz konusu oluyor, olsun. 6 yıldır yazıyorduk, kimse okumamazlık yapmadı; belli ki hasretlik var kapıda birkaç satır uzatmışız. Son olarak 22 Aralık’ta yayınlayacağımız yeni sayıda, 16.sayımızda, 6.yıl sayısında son dönemlerde kuantum teknolojileri bir hayli popüler oldu ben de yakın geleceğimizde heyecan verici çalışmaların beklendiği konulara değindim. Yine NetBilim tadında bir sayımız sizlerle olacak, belki bir veda belki yeni bir başlangıç. Zamanla göreceğiz…

Okuyucularımıza, yazarlarımıza, ailelerimize, hocalarımıza şükran…

Gökhan Atmaca, MSc. – http://twitter.com/kuarkatmaca 

*Not: Abonelerimizin abonelikleri kendilerinden aksi bir istek gelmediği sürece devam edecektir. Geri döndüğümüzde onlarla paylaşacağımız yeni bilim konuları olacaktır.  Facebook’ta Kuark.Org ve NetBilim adreslerinden dergimizin ne zaman geri döneceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Share

You may also like...

Leave a Reply